Strona główna Artykuły Artykuły Przemoc doznana w dzieciństwie boli w życiu dorosłym
Przemoc doznana w dzieciństwie boli w życiu dorosłym Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Sobota, 23. Styczeń 2010 23:57

Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie, cierpią w dorosłym życiu na migreny i inne choroby, którym towarzyszy przewlekły ból fizyczny - wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "Headache: The Journal of Head and Face Pain". Związek ten jest niezależny od występowania depresji i stanów lękowych wśród ofiar przemocy.


"Z naszych analiz wynika, że choć znęcanie się nad dziećmi wpływa na późniejsze ryzyko depresji, to depresja nie tłumaczy w pełni częstszego występowania bólów przewlekłych u osób maltretowanych w dzieciństwie" - wyjaśnia prowadząca najnowsze badania dr Gretchen E. Tietjen z Uniwersytetu w Toledo w stanie Ohio. [...]

Im więcej różnych rodzajów przemocy doświadczyła dana osoba tym więcej różnych bólów przewlekłych doskwierało jej w życiu dorosłym. Np. przemoc fizyczna miała związek z częstszymi bólami reumatycznymi, a psychiczna - z częstszym występowaniem zespołu jelita nadwrażliwego, zespołu przewlekłego zmęczenia, fibromialgii (choroba tkanki łącznej, której towarzyszą bóle kości, stawów i mięśni), jak również zapalenia stawów. Osoby zaniedbywane fizycznie w dzieciństwie częściej cierpiały na wszystkie te schorzenia (poza fibromialgią) i dodatkowo na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego.

U kobiet doświadczenie w dzieciństwie przemocy fizycznej i zaniedbania miało związek z bolesnymi przypadłościami ginekologicznymi, jak endometrioza i mięśniaki, doświadczenie maltretowania psychicznego - z endometriozą, a brak wsparcia emocjonalnego - z mięśniakami macicy. Ponadto, u osób będących ofiarami przemocy lub zaniedbywania w dzieciństwie bóle migrenowe częściej przybierały charakter przewlekły.


Żródło: www.naukawpolsce.pap.pl