Ja czy oni? Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Poniedziałek, 19. Kwiecień 2010 19:44
Ja czy oni?
Co łączy alkoholizm i cukrzycę? Obie są chorobami o złożonym podłożu genetycznym. Oznacza to, że geny nie przesądzają o naszym stanie zdrowia. Nikt nie rodzi się cukrzykiem i nikt nie rodzi się alkoholikiem, lecz każdy może nim zostać. Naukowcy poświęcili wiele lat badaniom bliźniąt i rodzin adopcyjnych, by dowiedzieć się:  co sprawia, że właśnie ten człowiek wpada w sidła nałogu?
Rzadko przechodzi się przez życie nie umoczywszy ust w szklance alkoholu. L. Kaij (1960) zaproponował pięciostopniową skalę nasilenia picia napojów wyskokowych– począwszy od prawie całkowitej abstynencji, poprzez picie bez upijania się, picie tylko w czasie weekendu, nadużywanie alkoholu, aż po uzależnienie. Wśród bliźniąt monozygotycznych zauważa się większe podobieństwo wzoru picia (ilość, częstość picia, stopień intoksykacji, zdolność kontroli) niż u bliźniąt dwuzygotycznych. Nadmienię, iż u nieletnich zgodność zachowań jest dużo większa, niż w przypadku dorosłych. Warunki środowiskowe, które ulegają zmianie, często mają fundamentalne znaczenie; jednemu pozwalając przytomnie mierzyć się z trudnościami, innego wpędzając w alkoholowy cug, niezależnie od tego, czy rodziców męczyła przypadłość do alkoholu, czy nie. Ich pijacka przeszłość przyspiesza jedynie proces uzależnienia, nie mniej warto wspomnieć na nich, gdy zechce się nierozważnie sięgnąć po butelkę.
Obserwacje osób z rodzin zastępczych potwierdziły wspomniane zależności, sugerując iż w uzależnieniu od alkoholu , odziedziczone czynniki genetyczne po biologicznych rodzicach, mają swój udział w zachorowalności ich dzieci, natomiast w przypadku nadużywania, czy picia problemowego( łagodne formy kontaktu z alkoholem) większą rolę odgrywają czynniki psychospołeczne.
W żadnym wypadku nie zwalnia to nas z odpowiedzialności za siebie, gdyż „ nie można mówić o dziedziczności zachowań, bądź cech psychicznych, które zawsze wykształcają się w interakcji czynników biologicznych i środowiskowych (C. Batawia).