Strona główna Literatura Życie duchowe według reguł klasztornych
Życie duchowe według reguł klasztornych Drukuj Email
Literatura - Literatura fachowa
Poniedziałek, 07. Czerwiec 2010 08:18

Dyckhoff Peter:  Życie duchowe według reguł klasztornych

 „Peter Dyckhoff, który sam przez dłuższy czas doświadczał zabiegania w życiu zawodowym i poszukiwał wewnętrznego spełnienia, odkrył w bogatej spuściźnie chrześcijaństwa skarby, mogące dać wyzwalającą odpowiedź na tę duchową tęsknotę. Potrafił wydobyć z wielu ksiąg źródła życia duchowego i mądrości duchowej odsłonić je ludziom dnia dzisiejszego.” – pisze autor pierwszej przedmowy Odilo Lehner OSB.   
 

Autor książki jest znawcą dawnych reguł mniszych i zakonnych. W tej książce wyjaśnia je wszystkim, którzy pragną dziś urzeczywistnić w swoim życiu ducha Bożej miłości. W mądrości reguł zakonnych zawiera się nie dająca się z niczym porównać duchowa siła. To dzięki nim ziarno chrześcijańskiej nowiny przekładane jest na codzienność modlitwy i pracy.

 

 

Sześć tradycji klasztornych po dziś dzień kształtuje świat każdego zakonu i każdej wspólnoty religijnej. Wszystkie zmierzają do tego samego celu, a jednak każda z nich podąża własną drogą: reguły zakonne św. Bazylego, św. Augustyna, św. Benedykta, św. Franciszka, św. Klary jako pierwszej kobiety, która stworzyła swoją własną regułę, i św. Ignacego Loyoli.

Ta książka pomaga czytelnikowi w poszukiwaniu własnej drogi.

Autor na zakończenie swojej przedmowy pisze m. in.: „…pragnę wskazać dogodne drogi dla wszystkich chrześcijan, którzy pragną: pogłębić swoje życie w wierze, zbliżyć się do Chrystusa, doznać głębokiego spokoju pośrodku własnej aktywności, znaleźć więcej radości z życia i całego stworzenia […]. Abyście z różnorodności reguł zakonnych, z których wszystkie mają swój początek w Ewangelii i prowadzą do miłości Boga, odkryli drogę dla siebie […].

Życzę tego każdemu czytelnikowi tej bardzo wartościowej książki.

Dyckhoff Peter: ”Życie duchowe według reguł klasztornych” / Wydawnictwo „Święty Wojciech”, 2005.
 
Oprac. Eulalia Ryszkowska