Strona główna Artykuły Artykuły „Interwencja”
„Interwencja” Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Poniedziałek, 21. Czerwiec 2010 20:58
„Interwencja”
Interwencja jest metodą, która w roztropny sposób ukazuje, jak winni postępować najbliżsi wobec osoby uzależnionej, lub zagrożonej uzależnieniem. Nie wymaga ona szczególnych kompetencji, przestrzega raczej przed popełnianiem błędów, które na co dzień wydają się nam uchodzić bezkarnie. Pretensje, oskarżenia, awantury to zwykle najprostsza linia ataku, w momencie gdy sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli. I nawet gdybyśmy mieli racje, pamiętać należy: „ ze prawda nie może mieć kształtu kamienia, który rani. Musi być podawana z miłością, tak by człowiek się na nią otwierał, a nie zamykał”
Zdecydowanie w działaniu pełnym miłości, to klucze do sukcesu, jeśli tylko w odpowiedni sposób zinterpretujemy te słowa, a w szczególności <<zdecydowanie>> i  << miłość>>; notabene dwa najbardziej nieosiągalne dla osoby uzależnionej przymioty; niełatwo się nimi odznaczyć zwłaszcza, gdy drugi człowiek okazywał się niewdzięczny i nie rokuje żadnych nadziei na poprawę. Nie mniej podkreślam innej drogi nie ma.
Interwencja jest konfrontacją, która ma skłonić uzależnionego do podjęcia leczenia, czyli uznania problemu i swej słabości. System iluzji w jakim żyje, często nie pozwala mu przyjąć racjonalnych argumentów, stad tak ważnym jest, by odwoływać się do faktów, bez stosowania uogólnień; mówiąc o 3 sprawach:
a)    O tym, że zależy nam na osobie uzależnionej
b)    O incydentach i faktach, związanych z piciem
c)    O tym gdzie i kiedy ma się ona udać po pomoc

Nie ma miejsca na dyskusje i negocjacje. Osoba do której kierujemy swój apel, ma nas wysłuchać i zdecydować o swoim stosunku do jego treści. Warto zaznaczyć, że im więcej osób będzie zaangażowanych w ów przedsięwzięcie, tym większa szansa powodzenia. Głos dzieci, sąsiadów, czy przyjaciół może być decydującym w obliczu braku przekonania o konieczności leczenia. Poniżej zamieszczam przykłady poprawnie sformułowanych zwrotów.

– „Mirku, myślę sobie, ze nie wszystko stracone; pamiętam wszystkie wspaniale chwile, jakie mi ofiarowałeś, miłość, która była miedzy nami, którą pamiętam i do której tęsknie. Dlatego chce Ci uzmysłowić, co dzieje się w twoim i moim życiu, powodu alkoholu. Posłuchaj.”
–„Tato bardzo Cię kocham i chce, by było między nami tak jak kiedyś. Pamiętam, ze jak byłem mały, byliśmy razem w górach i chodziłem wszędzie z Toba, i kapaliśmy się w strumieniu. Byłeś wesoły. Chce, żeby znowu tak było. I dlatego powiem ci, jak jest teraz.

Więcej informacji znajdziesz w książce Wandy Sztander  „Interwencja wobec osoby uzależnionej”