Strona główna Literatura Alfred Lapple: „Cudowne uzdrowienia w Lourdes - sprawozdania, fakty, dowody”
Alfred Lapple: „Cudowne uzdrowienia w Lourdes - sprawozdania, fakty, dowody” Drukuj Email
Literatura - Literatura fachowa
Poniedziałek, 29. Listopad 2010 13:20
Znany badacz cudownych uzdrowień w Lourdes, prof. medycyny Auguste Vallet twierdzi, że "medycyna nie zna takiej choroby, z której w Lourdes nie dokonałoby się w niewytłumaczalny dla nauki sposób, dobrze udokumentowane cudowne uzdrowienie".

 Dla wielu ludzi Lourdes i inne sanktuaria pozostają bardzo czytelnym znakiem Bożego działania. W ten sposób kochający Bóg apeluje do ludzkich serc z prośbą o nawrócenie, o otwarcie się na tajemnicę Jego Miłości.

A. Läpple jest absolwentem wydziałów filozofii, pedagogiki, historii sztuki i teologii uniwersytetów we Freisingu, Monachium, Würzburgu i Münster. W 1947 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1970 roku jest kierownikiem i wykładowcą Instytutu Katechetyki i Pedagogiki Religijnej na Uniwersytecie w Salzburgu. Światowe uznanie i popularność przyniosły mu liczne publikacje z pogranicza biblistyki i katechetyki, które doczekały się wielu przekładów (polskiemu czytelnikowi znane są m. in. Od Księgi Rodzaju do Ewangelii i Od egzegezy do katechezy). Autor łączy doskonałą znajomość współczesnej biblistyki z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym

W jego książce, obok wielu istotnych informacji dotyczących Lourdes, znajdziemy ponad 65 przypadków uzdrowień, które zostały poparte opiniami lekarskimi. Znajdziemy też tu dokumentację fotograficzną. Autor opisuje te przypadki od pierwszych uzdrowień w 1858 r. do Bożego Narodzenia 1970 r. 

Podaję niżej pierwsze z nich :
  • Bouriette - kamieniarz, wskutek wypadku utracił widzenie w prawym oku (Amaurosis). Po obmyciu wodą ze źródełka odzyskał wzrok.
  • Blaisette Soupenne - miała przewlekłe zapalenie powiek ze zniekształceniami, ropieniami, owrzodzeniami. Po obmyciu wodą w jednej chwili stała się zdrowa.
  • Katarzyna Latapie - porażenie ramienia, palce trwale zgięte; nagle uzdrowiona.
  • Henryk Busąuet - przewlekła gruźlica szyi, przetoki, blizny, chore oczy i nos; nagle uzdrowiona.
  • Magdalena Rizan - przez długie lata sparaliżowana, krwotoki, utrata mowy; nagle uzdrowiona.
  • Maria Moreau - utrata jednego oka, ślepota drugiego; uzdrowienie całkowite.
Chciałabym nakreślić bliżej dzieje jednego z najbardziej szokujących lekarzy i obserwatorów uzdrowień. 16.02.1867 r. Piotr de Rudder pracował jako robotnik u hrabiego du Bus de Ghisignies w Jabbecke (Belgia). Właśnie tego dnia upadło na jego lewą nogę ścinane drzewo i potrzaskało kości na liczne odłamki, co uniemożliwiało zrośnięcie. Na koszt hrabiego opiekowało się Piotrem po kolei kilkunastu lekarzy, jednak noga się nie goiła, tylko pokryła się zgangrenowanymi tkankami i ropiejącymi przetokami. Wszyscy lekarze, łącznie z profesorem Thiriart, chirurgiem dworu królewskiego, stwierdzili konieczność amputacji.