Strona główna Artykuły
Artykuły
Gdyby alkohol mógł się przedstawić Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał typisb   
Poniedziałek, 20. Sierpień 2012 13:39

Przyznać muszę, że byłem i jestem złodziejem w najgorszym - po ludzku sądząc - wydaniu. Kradnę rodzinie najlepszych ojców i synów. Kościołowi najwierniejsze dzieci. Ojczyźnie najzdolniejszych obywateli. Szkole i nauce najtęższe umysły. Rodzinie ludzkiej najpierwsze jednostki.

Więcej…
 
Karcenie dzieci w polskim ustawodawstwie Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał typisb   
Czwartek, 22. Lipiec 2010 13:42

Jak potoczą się losy klapsa w polskim ustawodawstwie? Czy pójdziemy drogą takich państw, jak Austria, Szwecja, Włochy, Łotwa czy Niemcy, gdzie stosowanie jakichkolwiek kar fizycznych wobec dzieci jest prawnie zakazane?


Więcej…
 
Następczy zespół abstynencyjny Drukuj Email
Artykuły - Podstawy
Wpisał Admin (Matus)   
Środa, 30. Czerwiec 2010 16:04
Wychodzenie z alkoholizmu to naprawdę długa droga. Często tym zapominamy, gdy osoba uzależniona nie pije już przecież cały miesiąc! Jej dziwne zachowania wydawać się mogą niezrozumiałe, dla kogoś kto nigdy nie słyszał o następczym zespole abstynencyjnym. Usprawiedliwienie może stanowić fakt, iż rzeczywiście trudno doszukać się w tych objawach związku przyczynowo– skutkowego z przebytą chorobą alkoholową.
Więcej…
 
„Interwencja” Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Poniedziałek, 21. Czerwiec 2010 20:58
„Interwencja”
Interwencja jest metodą, która w roztropny sposób ukazuje, jak winni postępować najbliżsi wobec osoby uzależnionej, lub zagrożonej uzależnieniem. Nie wymaga ona szczególnych kompetencji, przestrzega raczej przed popełnianiem błędów, które na co dzień wydają się nam uchodzić bezkarnie. Pretensje, oskarżenia, awantury to zwykle najprostsza linia ataku, w momencie gdy sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli. I nawet gdybyśmy mieli racje, pamiętać należy: „ ze prawda nie może mieć kształtu kamienia, który rani. Musi być podawana z miłością, tak by człowiek się na nią otwierał, a nie zamykał”
Więcej…
 
Alkoholizm a dewiacje seksualne Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Sobota, 05. Czerwiec 2010 22:54

Skutki nałogowego picia alkoholu, mogą niekiedy wybiegać daleko poza granicę naszych wyobrażeń. Zwykle ciągnące się szkody zatrzymują się dla nas, gdzieś na skasowanym dzieciństwie, syndromie DDA, DDD. Tymczasem zabójczy efekt domina może mknąć dalej, wywołując u osób wychowywanych w rodzinie z obciążeniem alkoholowym skłonności pedofilskie, zoofilne, czy sadystyczne, u podstaw których leży najczęściej patologiczne poczucie niskiej wartości. Rzecz jasna to tylko niektóre z możliwych odchyleń seksualnych, które grożą osobom dorastającym w środowisku skażonym alkoholem.
Więcej…
 
Agresja u osób doznających przemocy Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał typisb   
Piątek, 14. Maj 2010 09:59
Funkcjonujące obecnie założenie, że osoba doznająca przemocy ma się zachowywać biernie, być wycofana i zastraszona, a wszelki przejaw wskazujący, że tak nie jest, jest interpretowany na jej niekorzyść, powoduje znaczne utrudnienia w doprowadzeniu do skazania sprawców przemocy.
Więcej…
 
Wywiad z DDA Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Środa, 05. Maj 2010 15:48
Wywiad z DDA
Pan Ryszard ma 48 lat, na mityngi dla DDA uczęszcza od półtora roku, nigdy wcześniej nie próbował rozwiązać  swoich problemów, dlaczego? Na te i wiele innych pytań odpowie niniejszy wywiad, na który zgodził się mój rozmówca. Zapraszam.
Więcej…
 
Ja czy oni? Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Poniedziałek, 19. Kwiecień 2010 19:44
Ja czy oni?
Co łączy alkoholizm i cukrzycę? Obie są chorobami o złożonym podłożu genetycznym. Oznacza to, że geny nie przesądzają o naszym stanie zdrowia. Nikt nie rodzi się cukrzykiem i nikt nie rodzi się alkoholikiem, lecz każdy może nim zostać. Naukowcy poświęcili wiele lat badaniom bliźniąt i rodzin adopcyjnych, by dowiedzieć się:  co sprawia, że właśnie ten człowiek wpada w sidła nałogu?
Rzadko przechodzi się przez życie nie umoczywszy ust w szklance alkoholu. L. Kaij (1960) zaproponował pięciostopniową skalę nasilenia picia napojów wyskokowych– począwszy od prawie całkowitej abstynencji, poprzez picie bez upijania się, picie tylko w czasie weekendu, nadużywanie alkoholu, aż po uzależnienie. Wśród bliźniąt monozygotycznych zauważa się większe podobieństwo wzoru picia (ilość, częstość picia, stopień intoksykacji, zdolność kontroli) niż u bliźniąt dwuzygotycznych. Nadmienię, iż u nieletnich zgodność zachowań jest dużo większa, niż w przypadku dorosłych. Warunki środowiskowe, które ulegają zmianie, często mają fundamentalne znaczenie; jednemu pozwalając przytomnie mierzyć się z trudnościami, innego wpędzając w alkoholowy cug, niezależnie od tego, czy rodziców męczyła przypadłość do alkoholu, czy nie. Ich pijacka przeszłość przyspiesza jedynie proces uzależnienia, nie mniej warto wspomnieć na nich, gdy zechce się nierozważnie sięgnąć po butelkę.
Więcej…
 
Dla ofiar przemocy Drukuj Email
Artykuły - Podstawy
Wpisał typisb   
Piątek, 16. Kwiecień 2010 11:49
Jeśli jesteś ofiarą przemocy i nie wiesz do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc skorzystaj z pomocy specjalistów Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” czekających na Twój telefon.
Więcej…
 
„Seksoholizm” Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Czwartek, 11. Luty 2010 20:39
„Seksoholizm”
Seksoholizm– zjawisko, o którym zaczyna się coraz więcej mówić, łamiąc przy tym coraz więcej tabu, wciąż wydaje się pozostawać bardziej w sferze spekulacji i hipotez ,niż udowodnionych naukowo prawd. Już samo ujęcie definicyjne, nie zwykło opierać się na jednomyślności, czego przyczyn upatruje się m.in.  w trudnościach z ustaleniem norm, bądź uniwersalnych kryteriów świadczących o stanie chorobowym. L. Starowicz w swych rozważaniach, powołuje się przede wszystkim na niemożność czerpania przyjemności ze stosunku, a doznawanie jedynie uczucia ulgi.
Ta niezwykle istotna myśl, stanowi podstawę, dla szeroko idących wniosków, które przedstawiają akt seksualny w dość nieprzyjaznym świetle, czyniąc go zaprzeczeniem tego, czym miał być w swej pierwotnej postaci. I tak zamiast umacniać związek staje się on niszczącą siłą, choćby poprzez fakt braku satysfakcji jednego z partnerów, wykazującego większe potrzeby i w konsekwencji ustawiczne niezaspokojenie. W ów delikatnej sprawie, często nie wiadomo w kim albo gdzie szukać przyczyn. Nie mniej warto zwrócić uwagę, że dla osób uzależnionych znamienny jest proces wzrastającego nienasycenia. Przestają wystarczać filmy i czasopisma, a zaczyna się sięgać dalej, w poszukiwaniu coraz silniejszych bodźców. Często wiąże się z tym uczucie lęku, które nota bene potęguje podniecenie jednostki, co bywa wynikiem przykrych doświadczeń z przeszłości.
Więcej…
 
„Miesiąc miodowy” Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Czwartek, 04. Luty 2010 20:17

„Miesiąc miodowy”
Ofiara przemocy w rodzinie, jeśli już decyduje się wezwać pomoc, czyni to średnio po 14-stu feralnych wypadkach, w których nie kończyło się na jednym uderzeniu. Nie jest to wynik jej siły i wytrzymałości, lecz efekt manipulacji psychologicznej, nazywanej potocznie „fazą miodowego miesiąca”.
Obaj małżonkowie wiążą z nim ogromne nadzieje. On wierzy, że się zmieni, a  ona stara się wierzyć jemu, lecz ilekroć bliska jest zrobić to całą sobą, koszmar powraca.
Każdy dzień, dobry czy zły, to tylko kolejna ze scen, mająca ich zaprowadzić na skraj głównego aktu. Nagle przeszkadzać zaczyna źle uprasowana koszula, niedbale odłożone buty; w domu przewraca się coraz więcej butelek, przez co napięcie i agresywność sprawcy narasta. Czuje to wyraźnie, niczym kołujące przed burzą jaskółki. I tak jak one, może nerwowo poruszać się po pokoju, aż w końcu nie wytrzymując, samemu sprowokować starcie…
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL