Strona główna Artykuły
Artykuły
Uzależnienie od alkoholu wg. WHO Drukuj Email
Artykuły - Podstawy
Wpisał typisb   
Czwartek, 10. Wrzesień 2009 13:34
Wszelki sposób picia napojów alkoholowych, który wykracza poza miarę tradycyjnego, zwyczajowego spożycia albo wykraczający, poza ramy obyczajowego przyjętego w całej społeczności picia towarzyskiego, bez względu na czynniki etiologiczne, które do takiego zachowania prowadzą i niezależnie od zakresu, w jakim te czynniki etiologiczne zależą od dziedziczności, konstytucji oraz nabytych wpływów fizjopatologicznych i metabolicznych.
Więcej…
 
Akceptacja siebie Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał typisb   
Czwartek, 10. Wrzesień 2009 13:25
Na drodze ku wyzwoleniu z uzależnienia, doniosłą rolę odgrywa akceptacja siebie. To bardzo istotny element w procesie uzdrawiania, gdyż paradoks zmiany polega na tym ,że nie uda nam się dokonać prawdziwej zmiany, nim nie zaakceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy.
Więcej…
 
Podstawowe zagadnienia związane z alkoholizmem Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Piątek, 04. Wrzesień 2009 22:10

Uzależnienie od alkoholu wg. WHO

Wszelki sposób picia napojów alkoholowych, który wykracza poza miarę tradycyjnego, zwyczajowego spożycia albo wykraczający, poza ramy obyczajowego przyjętego w całej społeczności picia towarzyskiego, bez względu na czynniki etiologiczne, które do takiego zachowania prowadzą i niezależnie od zakresu, w jakim te czynniki etiologiczne zależą od dziedziczności, konstytucji oraz nabytych wpływów fizjopatologicznych i metabolicznych

Więcej…
 
Al.–anon a problem odpowiedzialności Drukuj
Artykuły - Podstawy
Piątek, 31. Lipiec 2009 06:45
Kluczowym zjawiskiem w przystosowaniu się żony do sytuacji picia męża jest wzmożone poczucie odpowiedzialności, które stymulują coraz większe dawki alkoholu spożywane przez partnera, a tym samym coraz dłuższa nieobecność, czy zwyczajna niezdolność do normalnego funkcjonowania.
Więcej…
 
Al.– Anon– kim są? Drukuj Email
Artykuły - Podstawy

 

Więcej…
 
Dwanaście kroków i Tradycji AA
Artykuły - Podstawy

Grupy wsparcia realizujące Program 12 Kroków mogą być cennym wsparciem dla wszystkich osób przed, w trakcie i po terapii, jak również dla tych, którzy nie korzystają z żadnej profesjonalnej pomocy.

Czytaj dalej
 
Wołanie alkoholika II Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Admin (Matus)   
Piątek, 12. Czerwiec 2009 10:04
Wołanie alkoholika II
Suszy mnie, tak potwornie suszy… Powietrze, które we mnie wpada wydaje się martwe. Ręce już nie te, co kiedyś, jakby zesztywniałe, ale przecież moje. Tyle dachów nimi założyłem, tyle krzeseł zbiłem, tyle… Znów zabrakło słów, znów uciekam przed rzeczywistością. Czy potrafię już tylko mówić o przeszłości? Suszy…Naprawdę… Wierzysz mi? Żono, którą przedwcześnie postarzałem, której zmarnowałem życie, którą przykułem do siebie– kalecząc i niszcząc, jak gad podstępnie i powoli. Ty jedna może, zechciałabyś mnie wysłuchać, w tej odrobinie trzeźwości, która przelewa się w moim życiu.
 
Więcej…
 
Wołanie alkoholika Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Czwartek, 04. Czerwiec 2009 07:55
Drogi alkoholiku,
czy czujesz si winny? Co widzisz spogldajc w lustro? Zmielej prosz. To tylko Ty, zmierzwiona broda, cera pokryta porami– czujesz obrzydzenie. Skoro Ty powiniene[ nie |y, to o mnie winni dawno zapomnie. A jednak wiem, |e mnie sByszysz. Kim jestem? Jak Ci to wytBumaczy. Widzisz t butelk? Nie smu si, wydaje si pusta– to ja. Gdy jest peBna –to Ty. Jak my[lisz, kiedy jest wicej warta? Masz racj, gdy jest peBna. Kosztuje Ci wtedy, poczuciem takiego bólu, który okrywa caBy [wiat. I rodz si ja, a Ciebie jest coraz mniej. Ile nam jeszcze zostaBo czasu nim znikniesz zupeBnie? Niewielu umiera tyle razy…
Więcej…
 
Dom bez ścian, dzieci bez rodziców – DDA Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Piątek, 15. Maj 2009 08:09
DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików, stanowią około 40% dorosłej populacji Polaków. Kim są? To dorośli, którzy wychowywali się w rodzinach nadużywających alkoholu. Gdy byli dziećmi, musieli zbyt wcześnie dorosnąć. Są dorośli, a nadal w głębi siebie, gdzieś w środku pozostają dziećmi.
Więcej…
 
Cechy charakterystyczne dla osób z syndromem DDA Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Piątek, 15. Maj 2009 08:05
Zapoznanie się z tą listą może pomóc w określeniu swoich cech. Niektórzy uważają, że wszystko co ich dotyczy jest "dysfunkcyjne". Może warto jednak dokonać rozróżnienia na te cechy, które mogą być "obciążeniem" oraz na te, które mogą pomagać, być korzystne.
Więcej…
 
Współuzależnienie Drukuj Email
Artykuły - Artykuły
Wpisał Zofia Sobolewska   
Piątek, 15. Maj 2009 07:59
Szkody zdrowotne wywołane alkoholem nie ograniczają się tylko do szkód występujących u osób uzależnionych (lub nadużywających alkoholu). Obejmują one swoim zasięgiem także członków rodzin, osoby żyjące w najbliższym otoczeniu alkoholika. Z uwagi na silne zaburzenia zachowania i nieprzewidywalność reakcji oraz destrukcyjny wzorzec postępowania osoby uzależnionej od alkoholu członkowie jej najbliższego otoczenia żyją w stanie permanentnego stresu.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL